Skuodo Bartuvos progimnazijos bendruomenė, siekdama mažinti patyčias, jau keletą metų vykdo Olweus patyčių prevencijos programą. Visi mokyklos darbuotojai dirba bendram tikslui – atpažinti patyčias (ar kt. netinkamą elgesį), laiku pastebėti ir tinkamai reaguoti. Mokykloje nuolat stebima, kaip mokiniai elgiasi per pertraukas, tam tikrais atvejais ypač atidžiai stebimas mokinių elgesys „karštuose taškuose”. 2021 m. gruodžio mėn. atnaujintos mokinių elgesio taisyklės, peržiūrėtos progimnazijos mokinių drausminimo kopėtėlės, sukonkretinti darbuotojų veiksmai pastebėjus patyčias, paruošta patyčių fiksavimo ATMINTINĖ ir atnaujinta budėtojo kortelė.
Su mokyklos vadovu V. Jokšu sutarta patyčių prevencijos tikslais įrengti papildomų vaizdo stebėjimo kamerų mokyklos lauko teritorijai stebėti. 2021m. lapkričio-gruodžio mėn. mokyklos mokiniai dalyvavo tyrime-apklausoje dėl šiais mokslo metais patiriamų ar pastebėtų patyčių. Rezultatai rodo, kad mokykloje padidėjo patyčios tarp berniukų bei paslėptos patyčios, apie kurias mokiniai niekam nepasisako. Apklausos metu nustatyta, kad įvairaus pobūdžio patyčios padidėjo 0,8 proc. lyginant su praėjusiais metais (kai vaikai neturėjo kontaktinio ugdymo ir tuo pačiu kontaktų su bendraamžiais). Mokyklos Olweus patyčių prevencijos programos koordinatoriai, MSG vadovai, koordinacinio komiteto nariai reguliariai aptaria šias problemas ir jas sprendžia. Klasės vadovės nuolatos veda mokiniams klasės valandėles pagal OPPP modelį patyčių prevencijos klausimais. Nuolatos ir toliau bus atkreipiamas didesnis dėmesys į berniukų elgesį progimnazijoje, skiriamos klasės valandėlės tik berniukams, organizuojamos akcijos, skatinančios gerą elgesį. Labai aktyviai patyčių bei netinkamo elgesio klausimais su mokiniais dirba mokyklos socialinės pedagogės bei kiti pagalbos mokiniui specialistai.
Įvairaus pobūdžio patyčios mokyklose – aktuali ir skaudi problema. Šiais laikais vis populiaresnės tampa elektroninės patyčios. Į tai nederėtų taip pat numoti ranka, Bartuvos progimnazijos mokiniai paminėjo, kad virtualios patyčios yra išaugusios dvigubai tarp berniukų. Klasės vadovai, mokinio pagalbos specialistai, Olweus patyčių prevencijos koordinatoriai dirba šiuo klausimu, ieško būdų, padedančių tai stabdyti. Tačiau ir mokinių tėvai turi suvokti, kad virtualus pasaulis yra neatsiejama realaus gyvenimo dalis, ir ne bausti reikėtų vaikus už tai, kad jie internete susidūrė su kokiomis nors grėsmėmis, o jiems padėti, patarti ir palaikyti. Jei kartais tėvai jaučia, kad patys negali vaikui padėti, galima pagalbos kreiptis į specialistus, pavyzdžiui, tiek vaikus, tiek suaugusiuosius šiomis temomis konsultuoja „Vaikų linija“.
Bendraukime su savo vaikais, pasikalbėkime, mokykime juos, kontroliuokime. Vaikai dažnai tiesiog žaisdami ir patys to net nejausdami išlieja pyktį ar blogas emocijas užgaudami kitą. Ir taip prasideda tyčiojimasis virtualioje erdvėje. Dažnai vaikas, patiriantis tokias patyčias, išgyvena tai vienas pats, slepia ir dėl to dar labiau kenčia (o gal net yra grasinama tylėti?). Stebėkime savo vaikus, o pastebėję – padėkime, juk mes – tėvai – atsakingi už nepilnamečius savo vaikus. Taip pat atsakingi ir už tinkamą jų elgesį internetinėje erdvėje.
Pasinaudokite mobiliąja programėle „Saugesnis internetas“. Ji skirta naudoti išmaniuosiuose telefonuose ir planšetėse.
https://www.prisijungusi.lt/savarankiskas-mokymasis/mobilioji-programele-saugesnis-internetas/
Patarimai bei atmintinė tėvams įtarus ar jau pastebėjus elektronines patyčias pateiktos ČIA. Paanalizuokite bei padėkite savo vaikams.
Olweus patyčių prevencijos programos koordinatorės R. Žemaitienė, G. Beniušienė