Kovo 16-oji Lietuvoje minima Knygnešio diena, skirta jiems visiems prisiminti ir pagerbti. Knygnešystė neabejotinai yra XIX amžiaus Lietuvos istorijos unikalus reiškinys, pasaulyje neturintis atitikmenų. Knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypatingą vaidmenį.
Po 1863 m. sukilimo mūsų kalba papuolė tartum į narvą – 40 metų tęsėsi lietuviškos spaudos draudimas, Rusijos caras draudė skaityti lietuviškas knygas, lietuviškai rašyti ar net mąstyti. Tačiau lietuviška dvasia, nepriklausomybės siekis lietuvių širdyse tik dar labiau stiprėjo ir skatino pasipriešinimą carinei priespaudai. Lietuvių kalba išliko, nes ją puoselėjo stipri tauta, lietuvybę išlaikė mūsų protėviai, motinos ir senelės, knygnešiai ir daraktoriai, skleidę lietuvišką žodį iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Kaip gi neprisiminti tų didvyrių knygnešių ir daraktorių vardų, kurie nugulė mūsų krašto istorijos lapuose.
Tamsūs priespaudos laikai atnešė šviesiausius žmones, išsaugojusius mums gimtąją lietuvių kalbą ir knygą, nors daug jų vardų šių dienų visuomenė jau neatmena. O kokius sunkius ir vingiuotus, pavojingus kelius, nematomus caro žandarams knygnešiai turėjo nueiti, sunku net įsivaizduoti. Lietuviški leidiniai buvo spausdinami užsienyje (tuometinėje Prūsijoje, Mažojoje Lietuvoje, Amerikoje), nelegaliai gabenami per sieną ir platinami Lietuvoje, kuri tuo metu buvo carinės Rusijos imperijos sudėtyje. Jie rizikavo patekti į kalėjimą ar būti ištremti į Sibirą vardan lietuviško žodžio išsaugojimo. Jų vardai privalo gyventi mūsų širdyse. Tuos, kuriuos dar atmename, nepaleiskime užmarščiai, pagerbkime prisimindami apie jų darbus.
Saulėtą kovo 15 – osios rytą ketvirtokai ir jų klasės vadovės Raimonda Šleinienė, Laimutė Kriginienė, Rima Narkuvienė rinkosi į progimnazijos biblioteką paminėti Knygnešio dieną. Apžiūrėję knygų parodėlę, skirtą knygnešių dienai, išklausę informaciją apie knygnešius, daraktorius, kibome spręsti testą apie knygnešius. Labai gerai sekėsi spręsti 4a klasei, kuri iš 20 klausimų teisingai atsakė į 11 klausimų, 4c klasės antra komanda – į 12 klausimų. Į 13 klausimų atsakė 4b klasės ir 4c klasės pirmosios komandos. Džiaugiamės jų sėkme, plojimai jiems. Linkime nepamiršti visų knygnešių, kurie sunkiai dirbo, gerbkime ir vertinkime. Lietuvių kalba išliko, nes ją puoselėjo stipri tauta, skleidusi lietuvišką žodį iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą…
Bibliotekininkė Sigita Dabrienė