Šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, spaudos draudimo metais platinę lietuviškas knygas. Vienas ryškiausių to meto veikėjų – Jurgis Bielinis, kurio gimimo dieną – kovo 16-tąją – ir minima Knygnešio diena.
2004 m. UNESCO organizacija knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų.
1864 – 1904 metai – tai tik nedidelė mūsų tautos istorijos atkarpa, tačiau joje telpa lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį. Lietuviškos knygos ir laikraščiai ėjo iš rankų į rankas. Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, knygos buvo platinamos itin aktyviai. Imperinės valdžios atstovai, matydami, jog nebegali sulaikyti slaptojo knygų platinimo, 1904 m. panaikino daugiau kaip 40 metų trukusį lietuviškos spaudos draudimą.
Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų į tautą kovoti dėl lietuviškos spaudos išėjo apie 2000 knygnešių. Jie ir atlaikė carinės žandarmerijos, policijos ir pasienio kariuomenės puolimą prieš lietuvišką knygą ir žodį.

Kovo 17-ąją Bartuvos progimnazijos bibliotekoje buvo minima Knygnešio diena. 4 a, b, c, d klasių mokiniams skirto rytmečio „Kovo 16-oji – Knygnešio diena“ tikslas – prisiminti žymiausius knygnešius, jų indėlį išsaugant tautinę savimonę ir spausdintą lietuvišką žodį.
Renginio pradžioje mokiniai klausėsi trumpo pasakojimo apie knygnešių veiklą, sunkų ir pavojingą jų darbą, slaptas mokyklas, bibliotekėles. Sužinojo, jog spaudos draudimo metais buvo knygnešių bei daraktorių ir iš Skuodo rajono: M. Bankaitė – knygnešė ir daraktorė, B. Repšaitė, F. Žiaulytė, J. Pabrėža, S. Ašoklis, P. Budrikis, A. Pauperis, J. Norkus ir daug kitų – knygnešiai. Žiūrėjo informacines skaidres apie knygnešius.
Ketvirtokai, žinioms įtvirtinti atliko įvairias praktines užduotis – atsakinėjo į jiems pateiktus klausimus, sprendė kryžiažodį, susipažino su knygomis, skirtomis knygnešiams.
Ir pabaigai… palinkėjau vaikams nepamiršti visų knygnešių, kurie sunkiai dirbo, gerbkime ir vertinkime. Lietuvių kalba išliko, nes ją puoselėjo stipri tauta, skleidusi lietuvišką žodį iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą…
Bibliotekininkė Sigita Dabrienė






